Skip to content

Japonia oczami Polaka

  • Aktualności
  • Ciekawostki o Japonii
  • Kuchnia Japońska
  • Kultura Japońska
  • Miasta Japonii
  • Geografia Japonii
japonistyka
25 lutego 2022 / Aktualności

Rosnąca popularność języka japońskiego i japonistyki

Na Uniwersytecie Warszawskim bardzo dużo chętnych jest na studia orientalistyczne, a konkretnie na japonistykę. Do niedawna wydawałoby się, że to egzotyczny kierunek, ale już od kilku lat jest na górze list najpopularniejszych wyborów studentów. Wiele osób wybiera się też na kursy języka japońskiego albo próbuje uczyć się go w domu.

Czego nauczysz się na japonistyce?

Krótko mówiąc, program japonistyki zawiera bardzo dużo kultury i naukę języka. Nie jest to nowy kierunek, gdyż na UW jego historia sięga 1919 roku. W ramach specjalizacji japonistycznej student uczy się zarówno języka, jak i poznaje historię, literaturę oraz kulturę Japonii.

Od pierwszego roku studenci uczą się japońskiego od podstaw, a zajęć językowych jest bardzo dużo. W programie studiów jest m.in. wiedza o języku japońskim, historia, gramatyka, pismo japońskie, lektura tekstów japońskich czy klasyczny język japoński.

Co po japonistyce?

Po skończonej japonistyce można robić niemal wszystko. Są osoby, które wiążą swoją karierę lub drogę życiową z językiem japońskim, inni jedynie spełniają tu swoją pasję. Można pracować m.in. jako lektor, tłumacz, dziennikarz czy zająć się turystyką.

Ciekawostki o języku japońskim

Język japoński – przykład języka izolowanego. Język japoński należy do grupy „języków izolowanych”, co oznacza, że nie można go przypisać do żadnej grupy. Były próby udowodnienia jego pokrewieństwa z językami z rodzin malajsko-polinezyjskiej, ałtajskiej, uralo-ałtajskiej czy tybeto-birmańskiej. Językoznawcy uważają, że najbardziej pasuje do grupy języków ałtajskich.

Sposób zapisu. Nowoczesny system pisowni japońskiego jest połączeniem trzech pism: Kanji oraz Kana, które składa się z pisma Hiragana oraz Katakana.

Japońska kaligrafia. W języku japońskim, tradycyjnie zapisuje się kartki od góry do dołu, od strony prawej do lewej. Według metody nowoczesnej z kolei zapisuje się je w poziomie, od strony lewej do prawej.

Zapożyczenia. Japoński słownik nie jest bogaty w zapożyczenia. Głównie były to słowa z języka portugalskiego i niderlandzkiego, a w późniejszym czasie z francuskiego i niemieckiego, a obecnie z angielskiego.

Wymowa. Większość słów, zgodnie z zasadami języka chińskiego oraz japońskiego, może zostać wymawiana na dwa sposoby. Jest to podstawowa trudność podczas nauki japońskiego dla obcokrajowców, podobnie jak szyk, kolejność wyrazów w zdaniu.

fot. JESHOOTS-com / Pixabay

Post navigation

Previous Post:

Ciekawostki o Japonii i Tokio

Ostatnie wpisy

  • Rosnąca popularność języka japońskiego i japonistyki
  • Ciekawostki o Japonii i Tokio
  • Kuchnia japońska – nie tylko sushi
  • Japońskie zwyczaje biznesowe
  • Tokio – największe atrakcje
© 2022 Japonia oczami Polaka - Powered by SimplyNews